Parkai ir Sodai

Versalis, Prancūzija (I dalis)
Chateau Versailles, France

Versalį galime pagrįstai laikyti žinomiausiu pasaulio sodu. Liudvikas XIV paveldėjęs iš tėvo žemes, nusprendė pastatyti didžiulius erdvius rūmus. Kuriant garsųjį Versalio parką septynioliktame amžiuje, tarp Karaliaus Saulės Louis (Liudvikas XIV) ir  kraštovaizdžio architekto Andre Le Notre užsimezgė ilgalaikė ištikima draugystė. Karalius troško parodyti savo galybę, stiprinti įtaką, todėl kartu su Andre įstengė pelkėtą lygumą paversti didingiausiais Prancūzijoje baroko ir klasicizmo stiliaus sodais.

Oranžerija ir Šveicarijos baseinas

Andre Le Notre parkas ir sodas buvo sukurtas tarp 1661 ir 1700 metų, tačiau jis dirbo ir kūrė ne vienas. Maždaug 1664-1683 prie projekto prisijungė Karaliaus Saulės finansų ministras Jeanas Baptiste‘as Colbergas, taip pat dailininkas-dekoratorius Charles‘as Le Brun‘as, kuris buvo paskirtas „pirmuoju teptuku“. Dar vėliau architektas Jules‘as Hardouin-Mansart‘as, pastatęs Oranžeriją. Andre Le Notre davė impulsą drąsiems sprendimams. Taip buvusio kaimo vietovėje buvo sukurtas įspūdingas, didingas, reprezentatyvus, atspindintis Liudviko IV galybę  architektūrinis kompleksas – Versalio rūmai ir milžiniškas parkas - tarsi rūmų tęsinys gamtoje. Šiandien lankome Versalį papuoštą dideliais parteriais, garsiais fontanais, oranžerija, turtingą bosketais (dekoratyvinėmis giraitėmis) ir teminiais sodais.


Versalis kažkada plakė tarsi Prancūzijos širdis - politine ir visuomenine prasme. Nuo 1682 iki 1789 metų čia buvo priimami visi politiniai sprendimai, juk čia ne tik gyveno visa karališka šeima su savo dvariškiais, bet nuolat vyko įvairiausi renginiai, susitikimai, o rafinuočiausių pramogų fone buvo lemiami tiek žmonių likimai, tiek ir visos šalies ateitis.

Versalio sodai užima 101 ha . Norint viską apžiūrėti, tikrai prireiks visos dienos, ypač jei neketinate bėgti maratono, o norite pavaikštinėti kiparisų, bosketų ir liepų alėjomis, grožėtis mitologinėmis skulptūromis, ornamentiniais parteriais reprezentacinėje dalyje, klausytis paukščių čiulbėjimo, lydėti akimis nutolstančias valteles, stebėti fontanų žaismą...

  


 Tekstas: Danielė Šležienė, Džilda Dubakienė. Foto: Džilda Dubakienė


*  *  *

Rundalės pilies sodai,
Latvija

Nuvykome tuomet kai buvo bebaigiančios žydėti senovinės rožės ir prasidėjo moderniųjų puota :) Niekuomet negalvojau, kad visai šalia turime neapsakomo grožio Rundalės pilies rožių sodus ir ne tik...


Nuvykome su Lietuvos rožininkų draugija, maždaug pirmąją liepos mėnesio savaitę. Kelionė tikrai neprailgo, nes, patikėkite, rožininkai nors ir santūrus, tačiau labai linksmas kolektyvas. Net tiksliai nežinau kiek valandų važiavome pirmyn ir atgal. Įspūdžiai, naujos pažintys dažniausiai laiką užgožia, o kai patekome į Rundalės rojų, tai aplamai laiko nuovoką praradome :) Nespėjau apžiūrėti visų sodų, todėl pasilikau rezervui kitam kartui. Puiku tai, kad šią kelionę galima suplanuoti tik vienai dienai.
Visiškai nepavargau. Be galo buvo įdomu, gražu, penas akims ir sielai. Tikrai įspūdinga ir matosi, jog įdėta ir dedama daug pastangų puoselėjant tai ir saugant. Aplinka ir sodai vis dar kuriami bei tobulinami. Pagaunu save seilę varvinant su mintimi "o kada taip bus Lietuvoje?".

Įkeliu dar keleta nuotraukų. Pasivaikščiokite ir pasidžiaukite :)


Linkiu smagios kelionės, jei visgi sugalvosite aplankyti atgimusią Rundalę kaimyninėje Latvijoje. Sėkmės!

5 komentarai:

 1. Dear Sodo
  Thank you for your visit to my blog today.

  Would you like to be a guest blogger with these amazing photos of parks at this my other website:
  http://gardens-to-see.blogspot.dk/

  I think your photos are amazing.

  I tried translating your posts here:
  http://translate.google.com/translate?sl=lt&tl=en&js=n&prev=_t&hl=da&ie=UTF-8&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fsodoziedai.blogspot.dk%2Fp%2Fsodu-menas.html

  Please leave a message at my blog, or write me
  at evigglade @ gmail.com - without the space of course. :)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Dear Evigglade,

   Thank you very much :)

   I write to your gmail.

   Panaikinti
 2. Tik dabar radau Jūsų blogą - pritariu - nuotraukos nuostabios

  AtsakytiPanaikinti
 3. Sveiki, Jurgita,

  Malonu, kad apsilankėte :)
  Ačiū už komplimentus.

  Džilda

  AtsakytiPanaikinti
 4. Labai graziai isformuoti gelynai bei krumai. Tokiam parkui reikia skirti labai daug demesio ir greiciausiai reikalinga net misko technika . Tokiam groziui sukurti turi buti menininkas, o ne tik sodininkas.

  AtsakytiPanaikinti