2012 m. lapkričio 2 d., penktadienis

Versalis, Prancūzija (I dalis)

Versalis, Prancūzija
Chateau Versailles, France

Versalį galime pagrįstai laikyti žinomiausiu pasaulio sodu. Liudvikas XIV paveldėjęs iš tėvo žemes, nusprendė pastatyti didžiulius erdvius rūmus. Kuriant garsųjį Versalio parką septynioliktame amžiuje, tarp Karaliaus Saulės Louis (Liudvikas XIV) ir  kraštovaizdžio architekto Andre Le Notre užsimezgė ilgalaikė ištikima draugystė. Karalius troško parodyti savo galybę, stiprinti įtaką, todėl kartu su Andre įstengė pelkėtą lygumą paversti didingiausiais Prancūzijoje baroko ir klasicizmo stiliaus sodais.

Oranžerija ir Šveicarijos baseinas

Andre Le Notre parkas ir sodas buvo sukurtas tarp 1661 ir 1700 metų, tačiau jis dirbo ir kūrė ne vienas. Maždaug 1664-1683 prie projekto prisijungė Karaliaus Saulės finansų ministras Jeanas Baptiste‘as Colbergas, taip pat dailininkas-dekoratorius Charles‘as Le Brun‘as, kuris buvo paskirtas „pirmuoju teptuku“. Dar vėliau architektas Jules‘as Hardouin-Mansart‘as, pastatęs Oranžeriją. Andre Le Notre davė impulsą drąsiems sprendimams. Taip buvusio kaimo vietovėje buvo sukurtas įspūdingas, didingas, reprezentatyvus, atspindintis Liudviko IV galybę  architektūrinis kompleksas – Versalio rūmai ir milžiniškas parkas - tarsi rūmų tęsinys gamtoje. Šiandien lankome Versalį papuoštą dideliais parteriais, garsiais fontanais, oranžerija, turtingą bosketais (dekoratyvinėmis giraitėmis) ir teminiais sodais.


Versalis kažkada plakė tarsi Prancūzijos širdis - politine ir visuomenine prasme. Nuo 1682 iki 1789 metų čia buvo priimami visi politiniai sprendimai, juk čia ne tik gyveno visa karališka šeima su savo dvariškiais, bet nuolat vyko įvairiausi renginiai, susitikimai, o rafinuočiausių pramogų fone buvo lemiami tiek žmonių likimai, tiek ir visos šalies ateitis.

Versalio sodai užima 101 ha . Norint viską apžiūrėti, tikrai prireiks visos dienos, ypač jei neketinate bėgti maratono, o norite pavaikštinėti kiparisų, bosketų ir liepų alėjomis, grožėtis mitologinėmis skulptūromis, ornamentiniais parteriais reprezentacinėje dalyje, klausytis paukščių čiulbėjimo, lydėti akimis nutolstančias valteles, stebėti fontanų žaismą...

  Tekstas: Danielė Šležienė, Džilda Dubakienė. Foto: Džilda Dubakienė

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą